Jesteś tutaj

Żylaki kończyn dolnych - varices

Wysłane przez Janusz w ndz., 10/30/2016 - 18:49
Opis choroby i objawy : 

Żylaki kończyn dolnych są to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Żylakom sprzyja im długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, praca w wysokiej temperaturze, praca w jednym miejscu, dźwiganie ciężarów. Często ich występowanie ma charakter rodzinny. Głównym czynnikiem prowadzącym do powstania żylaków kończyn dolnych jest zastój krwi w układzie żył powierzchownych. Jest on spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek żylnych, czyli fałdów błony wewnętrznej żyły, które warunkują jednokierunkowy przepływ krwi.
Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie.
Żylaki wtórne powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem przebytej zakrzepicy.
Żylaki o rzadkiej etiologii spowodowane wrodzonymi lub nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi. Diagnostyka: w celu ustalenia poziomu niewydolności pomocne są próby czynnościowe Trendelenburga i Perthesa. Istotnym badaniem, decydującym o sposobie i rodzaju leczenia jest badanie ultrasonograficzne z oceną przepływów w żyłach (tzw. badanie usg z dopplerem).

Leczenie : 
Stosuje się leczenia: zachowawcze – unoszenie kończyn, noszenie obcisłych pończoch, opasek uciskowych. Farmakologiczne – podawanie leków uszczelniających naczynia. Leczenie operacyjne – polegające na usunięciu żylaków, a także coraz popularniejsza metoda laserowej operacji żylaków EVLT.

Żylaki kończyn dolnych - varices -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

jak wygladaja zylaki na nogach
żylaki nóg zdjęcia
choroby żylaki zdjęcia
żylaki kończyn dolnych zdjęcia objawy
widoczne żyły na nogach
żylaki zdjęcia

Choroba :

Co szukasz ?

Co szukasz ?