Jesteś tutaj

Szkarlatyna płonica

Wysłane przez Janusz w ndz., 11/20/2016 - 20:10
Opis choroby i objawy : 

Płonica (szkarlatyna, łac. scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną głównie wieku dziecięcego wywołaną przez bakterię – paciorkowca grupy A. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na zakażenie paciorkowcowe, ozdrowieniec lub nosiciel paciorkowca. Osoba dorosła, która choruje na anginę paciorkowcową, może być źródłem zakażenia dla dziecka. Zakażenie jest przekazywane na drodze kropelkowej. Wrota zakażenia: błony śluzowe gardła, uszkodzona skóra (płonica przyranna, jako nadkażenie). Pierwsze objawy szkarlatyny choroby to często mocny ból głowy, złe samopoczuciem, oraz uczuciem ogólnego rozbicia. Inne objawy szkarlatyny to: bóle brzucha, nudności i wymioty - jak przy zatruciu pokarmowym. Wkrótce pojawia się wysoka gorączka 39-40 st. C i ból gardła. Jest mocno zaczerwienione, czasem z widocznymi nitkowatymi wybroczynami.
Przy szkarlatynie powiększone i przekrwione są migdałki. Często pokrywa je biały nalot. Także język w początkowym okresie szkarlatyny jest pokryty grubym, białoszarym nalotem. Następnie nalot na języku znika, za to uwidaczniają się na nim bardzo zaczerwienione brodawki, przybiera on kolor malinowy. Choć malinowy język uznaje się za jeden z typowych objawów szkarlatyny - dziś nie zawsze występuje u chorego.

Leczenie : 
Szkarlatyna płonica wymaga bezwzględnie leczenia antybiotykiem (penicylina krystaliczna, cefalosporyny, jeśli jest podejrzenie uczulenia dziecka na pochodne penicyliny, to stosuje się makrolidy) przez 10-14 dni.

Szkarlatyna płonica -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

szkarlatyna łuszczenie rąk
łuszczenie się skóry na dłoniach u dzieci
szkarlatyna na rękach
szkarlatyna ręce
szkarlatyna pacha
szkarlatyna u dorosłych

Co szukasz ?

Co szukasz ?