Jesteś tutaj

Różyca (rhusiopathia suum) lub erysipeloid (erysipelas suum)

Wysłane przez Janusz w czw., 11/10/2016 - 22:59
Opis choroby i objawy : 

Różyca choroba groźna dla ludzi, zakaźna i zaraźliwa bakteryjna choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. W zasadzie jest chorobą zakaźną zwierząt (także ryb), ale mogącą się przenosić na ludzi. Pałeczka różycy oporna jest na wysychanie, wędzenie, solenie i peklowanie, zatem nawet w wyrobach wędliniarskich może utrzymywać się długo. Do zakażenia dochodzi przez uszkodzenie skóry, drogą pokarmową (zanieczyszczona pasza), drogą oddechową, poprzez spojówki. Proces zapalny powstaje wskutek kontaktu skaleczonej skóry z mięsem chorego zwierzęcia, bardzo rzadko drogą pokarmową.
Rozpoczyna się od uczucia swędzenia, pieczenia i piekącego bólu w miejscu zakażenia, najczęściej w obrębie dłoni. Szybko powstaje obrzęk i sinawo czerwony rumień, stopniowo poszerzający się po obwodzie. Bardzo rzadko w obrębie zmiany pojawiają się drobne pęcherzyki. Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny i trwa kilka–kilkanaście dni.

Leczenie : 
W leczeniu różycy stosuje się antybiotyki i w razie konieczności miejscowo ochładzające okłady.

Różyca (rhusiopathia suum) lub erysipeloid (erysipelas suum) -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

różyca rąk palca
różyca dłoni palcy
różyca na dłoniach
różyca u ludzi zdjęcia
różyca
jak wygląda różyca
jak wygląda różyca

Co szukasz ?

Co szukasz ?