Jesteś tutaj

Rogowacenie słoneczne

Wysłane przez Janusz w sob., 12/03/2016 - 01:39
Opis choroby i objawy : 

Rogowacenie słoneczne ( keratosis actinica) to zmiany na skórze, którepowstająpo nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Rogowacenie słoneczne jest częstą chorobą skóry. Typowe rogowacenie słoneczne ma postać szarożółtych lub szarobrunatnych nawarstwień rogowych o suchej, nierównej powierzchni lub ognisk rumieniowo-złuszczających niekiedy o brodawkowatej powierzchni, niektóre z nich przypominają strukturą i kształtem róg zwierzęcy. Są one szorstkie w dotyku. Rogowacenie słoneczne występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji, chorują głównie mężczyźni.
Róg skórny (łac. cornu cutaneum) - to brodawkowaty rozrost naskórka charakteryzujący się nadmiernym rogowaceniem, jest szczególną odmianą rogowacenia słonecznego, chociaż może pojawić się również na skórze chronionej przed promieniowaniem UV i mieć inne podłoże. Nazwa bierze się stąd, iż wykwit ten przypomina rogi zwierzęce, tworzy stożki czy nieregularne kształty. Zmiana ta jest najczęściej łagodna, ale w jej podstawie może rozwinąć się nowotwór złośliwy.

Leczenie : 
Rogowacenie słoneczne uznawane jest za stan przedrakowy. Wyleczenie zapobiega przejściu w raka kolczystokomórkowego. Leczenie rogowacenia słonecznego: zamrażanie (krioterapię) przy użyciu ciekłego azotu, maści z retinoidami, elektrokoagulację – niszczenie zmian za pomocą prądu, usunięcie chirurgiczne zmian.

Rogowacenie słoneczne -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

słoneczne rogowacenie naskórka
słoneczne rogowacenie skóry
rogowacenie słoneczne skóry zdjęcia
rogowacenie słoneczne barwnikowe
rogowacenie słoneczne lub tzw
rogowacenie starcze leczenie

Co szukasz ?

Co szukasz ?