Jesteś tutaj

Ospa wietrzna przyczyny, leczenie.

Wysłane przez Janusz w pt., 05/27/2016 - 00:49
Opis choroby i objawy : 

Ospa wietrzna (łac. varicella) to choroba zakaźna, która powoduje swędząca wysypkę i czerwone plamy lub pęcherze na całym ciele. Objawy ospy wietrznej u dzieci
Choroba objawia się przede wszystkim gwałtownym wzrost temperatury ciała do 39-40 stopni, ból głowy. Najbardziej charakterystyczną oznaką ospy wietrznej jest wysypka i świąd skóry.
Ospa wietrzna u dzieci występuje w formie prostszej niż u dorosłych, którzy mogą później cierpieć z powodu powikłań po ospie. Choroba rozwija się najczęściej po 11- 21 dniach po kontakcie z osobą chorą. Wirus varicella zoster, jeden z wirusów opryszczki, powoduje ospę wietrzną. Jest to ten sam wirus, który wywołuje także półpaśca.

Leczenie : 
Leczenie ospy wietrznej zależy od wieku, stanu zdrowia. Zazwyczaj zdrowe dziecko z ospą wietrzną może wymagać jedynie leczenia w domu, aby pomóc mu złagodzić swędzenie i monitorować gorączkę. Zdrowa młodzieży i dorośli oraz seniorzy zarażeni ospą wietrzną zwykle doświadczają poważniejszych objawów niż dzieci i są bardziej narażeni na wystąpienie powikłań niż dzieci. W postaciach niepowikłanych ospy wietrznej stosuje się leczenie objawowe: leki przeciwgorączkowe (u dzieci nie wolno stosować aspiryny), leki przeciwświądowe, leki przeciwbólowe. Leczenie przeciwwirusowe stosuje się w przypadku ciężkiego przebiegu ospy wietrznej oraz u osób z grupy ryzyka oraz u osób z półpaścem – lekiem z wyboru jest acyklowir stosowany doustnie lub dożylnie.
Profilaktyka : 
Podstawową metodą zapobiegania jest izolacja chorych do czasu zaschnięcia zmian skórnych. Dodatkowo istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko ospie wietrznej.

Ospa wietrzna przyczyny, leczenie. -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

ospa wietrzna objawy skórne
ospa wietrzna zmiany skórne
ospa wietrzna zmiany skórne towarzyszące chorobie
jak długo wyskakują krosty przy ospie
ospa dzień po dniu
ospa zmiany skórne

Co szukasz ?

Co szukasz ?