Jesteś tutaj

Nagminne zapalenie przyusznic, znane jako świnka

Wysłane przez Janusz w pon., 09/11/2017 - 22:04
Opis choroby i objawy : 

Świnka to potoczna nazwa nagminnego zapalenia ślinianek przyusznych. Nazwa wzięła się od charakterystycznego wyglądu zarażonych dzieci. Choroba nie jest groźna, jej objawy z reguły szybko ustępują, a przechorowanie daje trwałą odporność. Świnka to choroba wirusowa: nagminne zapalenie przyusznic, mające ostry i niezwykle nieprzyjemny przebieg. Wbrew powszechnej opinii, która zalicza ją do chorób dziecięcych ze względu na to, że dotyczy głównie dzieci, świnką mogą się zarazić również dorośli. Świnka to choroba występująca dość powszechnie, jednak aż 20 do 40% chorych przechodzi zakażenie bezobjawowo. Objawy świnki, jednym z nich wzbudzającym zaniepokojenie rodziców jest brak apetytu i apatia obserwowana u dziecka, później następuje gwałtowny wzrost temperatury nawet do 39,5 stopnia. W przeciągu maksymalnie 3 dni pojawia się też silny ból towarzyszący przełykaniu oraz narastający obrzęk w obrębie ślinianek przyusznych. Dziecko szczególnie silnie odczuwa ból nie tylko podczas przełykania, ale te objawy świnki są równie silne podczas mówienia czy picia kwaśnych napojów, podrażniających błonę śluzową jamy ustnej.

Leczenie : 
Leczenie świnki nie jest skomplikowane, kiedy już dojdzie do zarażenia konieczna jest jednak natychmiastowa wizyta u lekarza. Z racji że jest to typowa choroba wirusowa, to oczywiście niemożliwe jest leczenie jej antybiotykami. Samo leczenie świnki nie wymaga zastosowania jakichkolwiek specjalistycznych leków. Dziecku należy przede wszystkim mierzyć regularnie temperaturę. Powinniśmy natychmiast reagować na jej wzrost podając leki przeciwgorączkowe. Nie wolno podawać podczas świnki leków zawierających aspirynę, może ona wywołać zespół Reye’a, prowadzący do do niewydolności wątroby dziecka i w rezultacie nawet do śmierci. Na bolesne obrzęki warto jest stosować ciepłe i zimne okłady, skutecznie je zmniejszające.

Nagminne zapalenie przyusznic, znane jako świnka -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

świnka choroba
świnka choroba  zdjęcie
świnka dzieci zdjęcia
świnka dzieci
świnka dzieci
świnka dzieci zdjecie
świnka objawy
świnka objawy foto
świnka u dorosłych
świnka u dorosłych foto
świnka u dziecka zdjęcia
świnka u dziecka

Choroba :

Co szukasz ?

Co szukasz ?