Jesteś tutaj

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Wysłane przez Janusz w wt., 11/10/2020 - 21:46
Opis choroby i objawy : 

Łysienie androgenowe (nazywane inaczej łysieniem typu męskiego) to najczęściej spotykana forma łysienia, która stanowi ok. 70 proc. wszystkich przypadków, a za jej główną przyczynę uważa się uwarunkowania genetyczne. Przypadłość może dotknąć każdego mężczyznę niezależnie od wieku i objawia się całkowitym zatrzymaniem fazy wzrostu włosa, co spowodowane jest działaniem testosteronu, a dokładniej jego aktywnej formy DHT (dihydrotestosteron). Przyczyny utraty włosów mogą być różne: chorobowe, genetyczne, hormonalne. Utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się zwykle w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie ciemieniowej (tzw. tonsura na szczycie głowy). Następnie przerzedzenie włosów rozprzestrzenia się w kierunku skroni i ciemienia, pozostawiając koronę włosów na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych.

DOMOWE SPOSOBY NA ŁYSIENIE DUŻO PRZEPISÓW ->> https://domowe-sposoby.com/domowe-sposoby-na-wypadanie-wlosow-lysienie/4

Każdy włos ma określoną żywotność, więc codzienne wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym. Zwykle każdy z nas może stracić nawet do 150 włosów dziennie i nie martwić się tym w ogóle.
Jeśli jednak włosy zaczną szybciej wypadać, a na ich miejscu nie rosną nowe, można podejrzewać łysienie. W języku medycznym ta patologia nazywa się łysieniem. Wypadanie włosów u mężczyzn objawia się zmniejszeniem objętości fryzury, przerzedzaniem się i przerzedzaniem włosów, tworzeniem się łysin, a ostatecznie może skutkować całkowitym zniknięciem włosów na głowie.

Powody pojawienie się łysienia androgenowego:
Według statystyk, łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet jest spowodowane tym samym czynnikiem - nadmierną produkcją męskich hormonów płciowych i nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na nie. Ponadto na proces patologiczny wpływają:

pacjent ma złe nawyki;
choroby układu pokarmowego;
czynnik dziedziczny;
zaburzenia odżywiania, niezrównoważona dieta;
stan chronicznego stresu;
przyjmowanie leków z grupy hormonalnej, która wpływa na produkcję androgenów;
zaburzenia w pracy układu moczowo-płciowego.

Objawy łysienia androgenowego

Możesz zauważyć objawy choroby gołym okiem:

włosy wyraźnie przerzedzają się;
struktura włosów staje się cieńsza i krucha;
łysienie ma charakter „męski”, tj. zlokalizowane w okolicy korony i czoła;
włosy wypadają stopniowo przez kilka lat.

Wyróżnia się cztery rodzaje wypadania włosów:

Łysienie androgenowe. Około 95% przypadków łysienia u mężczyzn jest spowodowanych zaburzeniami równowagi hormonalnej. Nadmiar DHT uszkadza stan mieszków włosowych, hamując wzrost włosów i powodując ich wypadanie. Włosy w czołowej i ciemieniowej części głowy są najbardziej wrażliwe na ten hormon i jako pierwsze wypadają. Tendencja do łysienia androgenowego jest dziedziczona.

Rozlane łysienie. Jeśli włosy wypadają równomiernie na całej głowie, mówią o rozproszonym łysieniu. Ten typ łysienia jest typowy dla chorób zakaźnych, braku witamin, chorób tarczycy, stresu i wielu chorób skóry.

Łysienie plackowate. Ten typ wiąże się z występowaniem kilku niewielkich miejsc wypadania włosów. Zmiany są zaokrąglone i stopniowo powiększają się i zlewają. Charakterystyczną cechą tego typu łysienia jest wypadanie włosów nie tylko na głowie, ale także na całym ciele. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska są zaburzenia autoimmunologiczne.

Łysienie bliznowaciejące. Oparzenia, otarcia i rany, ślady zapalenia i niektóre choroby skóry - wszystko to prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. Mieszki włosowe ulegają stanom zapalnym i obumierają, a ich miejsce zajmuje tkanka łączna.

Oprócz rodzaju wypadania włosów, moment, jakim jest faza łysienia, odgrywa znaczącą rolę - czynnik ten w dużej mierze decyduje o złożoności konkretnego przypadku łysienia.
Etapy łysienia u mężczyzn

Łysienie zwykle zaczyna się od stopniowego przerzedzania się włosów. Z biegiem czasu włosy stają się krótkie, welurowe i ostatecznie znikają całkowicie. Całkowite łysienie może zająć ponad dekadę, podczas której wypadanie włosów przechodzi przez kilka etapów. Do opisu etapów łysienia androgenowego u mężczyzn posłużyła tzw. Skala Hamiltona-Norwooda, która po raz pierwszy szczegółowo opisała ten proces w 1975 roku. Według niej wyróżnia się:

Stopień 1: minimalne przesunięcie przedniej linii włosów do tyłu.
Stopień 2: linia włosów przyjmuje kształt symetrycznego trójkąta, zaczynają tworzyć się łyse łaty.
Stopień 3: włosy na skroniach wyraźnie przerzedzają się lub tworzy się ognisko wypadania włosów w okolicy ciemieniowej.
Stopień 4: wyraźniejsze przerzedzenie włosów na skroniach i na czole, całkowity brak włosów w okolicy ciemieniowej, ale przerzedzające się strefy włosów są nadal oddzielone paskiem włosów.
Stopień 5: pasek oddzielający dwie strefy przerzedzania włosów staje się cieńszy, a same strefy zwiększają się. Łysiejący obszar przybiera kształt podkowy.
Stopień 6: pasek dzielący miejsca wypadania włosów przerzedza się na tyle, że skóra głowy staje się widoczna. W rzeczywistości strefy łysienia łączą się i nadal rosną.
Stopień 7: części czołowe i ciemieniowe są całkowicie pozbawione włosów, włosy pozostające na skroniach i tył głowy również zaczynają się przerzedzać.

Im bliżej ostatniego stopnia łysienia, tym trudniej zatrzymać wypadanie włosów. Idealnie, łysienie powinno być leczone w momencie przesunięcia linii wzrostu i powstania łysiny, ponieważ w większości przypadków wystarczy nieinwazyjna interwencja. O ile na ostatnich etapach mogą pomóc tylko metody chirurgiczne i inwazyjne, czyli przeszczep.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Łysienie androgenowe u mężczyzn u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów łysienie androgenowe opis informacje.

łysienie androgenowe
łysienie
łysienie androgenowe u mężczyzn objawy
łysienie u mężczyzn
androgenowe wypadanie włosów objawy
 wypadanie włosów
łysienie androgenowe męskie
łysienie
łysienie objawy
łysienie
łysienie od czoła
łysienie
łysienie męskie androgenowe
łysienie
androgenowe wypadanie włosów
 wypadanie włosów
łysienie androgenowe zdjęcia
łysienie

Co szukasz ?