Jesteś tutaj

Czerniak, zwany też czerniakiem.

Wysłane przez Janusz w ndz., 05/29/2016 - 01:15
Opis choroby i objawy : 

Czerniak, zwany też czerniakiem nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Na czerniaka częściej zapadają kobiety, ale przebieg choroby jest znacznie cięższy u mężczyzn. Czerniak to nowotwór, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Dlatego najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Jeżeli choroba jest wcześnie rozpoznana, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Czerniak, chociaż sugeruje to nazwa, nie musi być czarny. Zmiana nowotworowa może mieć zabarwienie czerwone, ciemnoniebieskie, szare, a nawet cieliste. Rozwijający się czerniak może wywoływać swędzenie skóry.
Objawy czerniaka:
1.Owrzodzenie
2.Świąd,
3.Zaczerwienienie,
4.Asymetria wzrostu,
5.Obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie „unoszącej się”.
6.Uwagę powinny zwrócić wszelkie niepokojące objawy dotyczące szczególnie stref barwnikowych, niekoniecznie ciemnych, również niebieskich, sinych, czarnych, a nawet bezbarwnych.
7.Współistniejące stany zapalane mogą być objawem wtórnego zainfekowania i nie zwalniają od podejrzenia czerniaka.
8.Potencjalne objawy czerniaka mogą być związane z rozwijaniem się przerzutów w węzłach chłonnych lub odległych narządach, które mogą postępować szybciej niż zmiana miejscowa na skórze.

Leczenie : 
Czerniaki mogą rosnąć szybko i dawać szybkie przerzuty na inne narządy. Z tego powodu podjęcie leczenia musi być natychmiastowe, najczęściej wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. Leczenie czerniaka: Chirurgiczne Izolowana kończynowa chemioterapia perfuzyjna Radioterapia Chemioterapia Schematy chemioterapii Immunoterapia Szczepionki
Profilaktyka : 
Profilaktyka czerniaka: -ograniczaj ekspozycję na promieniowanie UV, opalaj się tylko w bezpiecznych godzinach, -unikaj przebywania na słońcu między godziną 10 a 15 -staraj się zawsze szukać cienia -osłaniaj skórę i oczy – korzystaj z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, -noś kapelusze, bluzki i koszulki z długim rękawem, jeżeli tylko to możliwe -stosuj ochronę ciała, używaj kremów z filtrem dostosowanym do Twojego rodzaju skóry

Czerniak, zwany też czerniakiem. -choroby męskie, damskie, dzieci, niemowląt, duża galeria zdjęć, diagnoza on-line

czerniak skóry
czerniak skóry
czerniak skóry zdjęcia
czerniak skóry zdjęcia
jak wygląda czerniak skóry
jak wygląda czerniak skóry
rak skóry czerniak
rak skóry czerniak
rak skóry zdjęcia
rak skóry zdjęcia
jak wygląda rak skóry zdjęcia
jak wygląda rak skóry zdjęcia

Co szukasz ?

Co szukasz ?